Hollanda’nın Alman işgalinden kurtuluşu olan 4 ve 5 mayıs anma ve kutlama günleri çerçevesinde başkent Amsterdam başta olmak üzere  ülkenin bir çok yerinde anma töreni ve programla yapıldı.

 
4 mayıs günü daha çok resmi törenler yapılırken, 5 mayıs günü ‘Özgürlük Yemeği’ programları adı altında ‘özgürlük’, ‘hoşgörü’, ‘demokrasi’ ve ‘direnme’ temaları konuşuldu.

 

yemek 1Bu çerçevede, Türkevi Derneği’nin Meram Dostları Derneği ve Coffee Mania ile  ikinci kez ortaklaşa düzenlediği Özgürlük Yemeğine Türk ve Hollandalı sanat, siyaset, sivil toplum temsilcileri ve girişimciler katıldı. Yılın gazetecisi Rene van Zwaap, yazar A. van Bommel, gazeteci yazar M. El Fers, siyaset bilimci Ozan Türkdogan, eğitimci Veli Tongel, şair Mesut Balık başta olmak üzere seçkin bir grup katıldı.
“Özgürlük”, “hoşgörü”, “demokrasi” ve “direnme” temalarının işlendiği yemekte bir konuşma yapan Multiplus Partisi Başkanı Ekrem Karadeniz, 2.Dünya Savaşı’nda Hollanda cephesinde Almanlara karşı savaşarak hayatını kaybeden Müslüman Faslılar ve daha 20 yaşındayken bir Hollanda askeri olan ve Uruzgan’da Taliban tarafından öldürülen Müslüman asker Azdin başta olmak üzere savaşlarda hayatını kaybeden herkesi andığını belirtti. Ancak bugün toplumda bir çok insan Theo van Gogh’u öldürenin ismini ezberden bilirken, Azdin’in ismini ne yazıkki kimse bilmiyor diyen Karadeniz topumdaki dilemmaya dikkat çekti.

 
Ekrem KaradenizTarihin ne yazık ki tek yanlı anlatıldığını belirten Karadeniz, bu tür toplantılarla 70 yıl önce Avrupa’da yaşanan acıların tekrar yaşanmamasının aktarılması gerektiğini söyledi. Ekrem Karadeniz, “2.Dünya Savaşı’nda yaşanan vahşet ne kadar insanlık dışı bir olaysa, çağımızda Balkanlar’da, Orta Doğu’da, Afrika’da ve Asya’da yaşanan etnik, dini çatışmalarda bir o kadar vahşet ve insanlık dışıdır” ifadesini kullandı.
Daha sonra, Türkevi Derneği proje koordinatörü Mehmet Akkoç’un yönettiği panelde söz alan katılımcılar günün anlamına dair görüşlerini ifade ettiler. Günümüz Avrupa’sındaki gelişmelere dikkat çeken konuşmacılar müslüman bireylerin daha toplumda daha etkin olmalarını, tarih bilinciyle birlikte daha katılımcı bir konuma gemeleri belirtildi.

 
Toplantıda İkinci Dünya Savaşında 77 bin Faslı askerin görev aldığı ve Türk diplomat Behiç Erkin’in 20 binin üzerinde Musevi’yi kurtardığına dikkat çekildi.

 

Yemek 2       4-5-mei-logo