Türkevi’nden muhteşem Muharrem Ayı hediyesi:

Hacı Bektaş Veli de Hollandaca’ya tercüme edildi

haci-bektas-veli-kitap-kapak-1Türk kültür değerlerini Hollanda’caya terüme etmeye devam eden Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi Hacı Bektaş Veli ve düşüncelerinin tanıtılması amacıyla geniş kapsamlı bir Hollandaca “Hadji Bektâsj Veli” kitabı hazırladı. 

 

Daha önce Mevlana Celaleddin Rumi, Ahi Evran, Evliya Çelebi, Nasrettin Hoca, Piri Türkistan Hoca Ahmed Yesevi ve Yunus Emre gibi tanınmış Türk düşünürleriyle ilgili eserler kaleme alan Abulwahid van Bommel tarafından hazırlanan yeni kitap, Hacı Bektaş Veli biyografisi başta olmak üzere, İslam’dan önce Orta Asya Türk tarihi, Tasavvuf’un Türkler arasında nasıl kurumlaştığı, Anadolu’ya nasıl yerleşip, kurumsallaştığı gibi konuları ele almakta.

 

Türkevi Araştırmalar Merkezi’nin isteği ve desteğiyle hazırlanan Hacı Bektaş Veli kitabı şu bölümlerden oluşmaktadır: Hacı Bektaş Veli’nin yetiştiği sosyal çevre, Anadolu’nun fethi ve Erenler, Hacı Bektaş ve Bektaşilik, Makalat, Ahilik, Alevilik, Besmele tefsiri, Fatiha tefsiri ve biyografi…

 

Kalplerin Sultanı olarak da isimlendirilen Hacı Bektaş Veli’nin pedagojik vizyonu kişiyi olduğu gibi ve önyargısız kabul etmesidir.

 

Kitabın yazarı Abdulwahid van Bommel, Anadolu Erenleri üzerine yıllardır araştırma ve yayın çalışmaları yapmaktadır. Bu çerçevede Orta Asya’yı da ziyaret eden, Yesi’de bir müddet kalan ve araştırmalar yapan Abulwahid van Bommel yeni kitabında Türk Tasaavuf tarihinde Hacı Bektaş Veli’nin yeri, etkisi ve Türk düşüncesinin oluşumuna dikkatlerimizi çekmekte.

 

Hacı Bektaş Veli’nin ‘Makalat’ eserinden de örneklerin yer aldığı kitap öncelikle Hollanda’da yetişen Türk gençleri olmak üzere, Tasavvuf’a ilgi duyan Hollandalılara hitap etmekte. Kitap, önceki yıllarda Dede Efendi, Evliya Çelebi, Ahi Evran, Mesnevi, Konya Kriterleri, Evliya Çelebi, Yunus Emre, Hoca Ahmed Yesevi gibi kitapları da Hollandaca olarak yayınlayan Türkevi Yayınları arasında piyasaya çıktı.

Hacı Bektaş Veli kitabı  HYPERLINK “mailto:info@turkevi.nl” info@turkevi.nl adresinden sipariş edilebilir.

 
turkevi-yayinlariTürkevi Araştırmalar Merkezi (TAM)
Türkevi Araştırmalar Merkezi (TAM), bilimsel araştırmalar yürütmek, stratejik analizler yapmak, bilim, siyaset ve medya dünyası ile kamuoyuna tarafsız ve doğru bilgiler vermek amacıyla 2004 yılında Amsterdam’da kurulmuştur. TAM, Hollanda ve Avrupa’da yaşayan Türklerin sorunlarına sürdürülebilir çözümler üretmeyi ve Avrupa değerlerinin Türkiye’de, Türk kültür ve uygarlık birikiminin Avrupa ülkelerinde tanıtılmasını amaçlayan, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine katkıda bulunmayı hedefleyen bağımsız bir araştırma ve düşünce kuruluşudur. Türkevi Araştırmalar Merkezi, bu amaçlar doğrultusunda Hollanda başta olmak üzere Avrupa’daki Türk toplumu, Türkiye-AB ilişkileri, Türk kültürü ve uygarlığı hakkında uluslararası araştırma, yayın, sempozyum ve konferans etkinliklerinde bulunmakta, kamuoyunu aydınlatacak görüşler hazırlamakta ve Türk bilim insanına araştırma desteği sağlamaktadır. Türkevi Araştırmalar Merkezi düzenli olarak aylık Amsterdam Tartışmaları programını gerçekleştirmektedir.

 

TAM Yayınları:
AVRUPA BİRLİĞİ, TÜRKİYE ve İSLAM
(WRR ve Amsterdam Üniversitesi ile birlikte), 2004

AVRUPADAKİ TÜRKLERİN TÜRKİYE AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİNE ETKİLERİ
T. Küçükcan, V. Güngör, H. Kocabıyık, 2006
EUROTURKS AND TURKEY-EU RELATIONS

THE DUTCH CASE

Talip Küçükcan, Veyis Güngör, 2006

De Gids ISTANBUL

Mohamed el-Fers, 2007

-TURKS in EUROPE

Culture, Identity, Integration
(red.) Talip Küçükcan & Veyis Güngör, 2009

HET LIED VAN HET RIET

Djalaluddin Rumi Masnawi deel 1; 2010

 

SİYASİ KATILIM

Avrupalı Türkler, Sivil toplum ve Kültür, Hollanda Örneği

Veyis Güngör, 2011
-korku ile ümit arasında

AVRUPA BİRLİĞİ, TÜRKİYE VE DİNİ HAYAT

Mehmet Birekul, 2012

 

KONYA CRIETERIA / KONYA KRITERLERI
A. van Bommel, 2012

 

-GÖÇ SÜRECİNDE
1. ve 2. Nesil Almanya’da Türk Kadınları
Ayten Kılıçarslan, 2012

 

-AHILIK
Sosyal Sorumlu Girişimcilik
A. van Bommel, 2012

 


– HOLLANDA’DAN TÜRKİYE’YE BEYİN GÖÇÜ

Söyleşiler

Derya Kaplan, 2013

 

– AVRUPA’DA ANADOLU

Amsterdam Söyleşileri

Veyis Güngör, 2013

 

– AHMED YASAWI

BLOEMLEZING UIT DE DIWAN-I HIKMET

A. van Bommel, 2013

 

– BENİM GÖZÜMDE HOLLANDA GÜNDEMİ

Ahmet Suat Arı, 2014

 

-VOTING INTENTIONS OF TURKISH YOUTH IN THE NETHERLANDS AND THEIR ORIGINS

Nermin Aydemir, 2014

 

-TÜRK DİASPORASININ AVRUPA SİYASAL SİSTEME KATILIMI
Tolga Sakman, 2015
-Stem van de liefde YUNUS EMRE
A. van Bommel, 2015

 

Yayın Kurulu

Prof. Dr. Talip Küçükcan

Prof. Dr. Musa Taşdelen

Prof. Dr. Önder Kutlu

Dr. Nuri Tınaz

Dr. Birol Mercan

Dr. Arslan Karagül

Ahmet Suat Arı

A. van Bommel

M. El-Fers